تشعشع تلفن های همراه در حد مجاز است

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: طبق بررسی ها و اعلام نظر سازمان انرژی اتمی ایران، تشعشع شبکه‌های تلفن همراه در حد مجاز است.

اتاق خبر:طبق اندازه‌گیری‌های انجام‌شده و بر اساس نظر سازمان انرژی اتمی (متولی ایمنی تشعشعی در کشور)، موردی مبنی بر غیراستاندارد بودن حدود پرتوگیری آنتن‌های تلفن همراه گزارش نشده است.
براساس آزمایش‌های به عمل آمده، نتایج همه اندازه‌گیری‌ها استاندارد بوده و جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.
بر اساس این گزارش، از 148 مورد شکایت دریافتی در سامانه جامع شکایات 195 مورد در بخش تشعشع های شبکه‌های تلفن همراه، وایمکس و موارد مرتبط با دکل و سازه در 6 ماه نخست امسال بود و هیچگونه گزارشی مبنی بر وجود نگرانی ثبت نشد.
بر اساس شکایت‌های ثبت‌شده، شکایت از آنتن‌های ایرانسل 42 مورد، معادل 28 درصد، شرکت مخابرات ایران (همراه اول) 60 مورد، به میزان 41 درصد، شرکت رایتل 21 مورد، برابر با 14 درصد، شرکت ارتباطات مبین نت هشت مورد با سهم پنج درصدی و شکایت‌های مربوط به شرکت‌های متفرقه 17 مورد معادل 12 درصد بوده است. از نظر پراکندگی، بیش‌ترین شکایت متعلق به حوزه منطقه شمال و کمترین مربوط به منطقه غرب بوده است.
بر اساس این گزارش اندازه‌گیری تشعشع ها تا فرکانس 18 گیگاهرتز به‌صورت دوره‌ای و ماهانه در 10 نقطه از هشت کلان‌شهر کشور انجام و نتایج به مراجع ذی ‌ربط از جمله استانداری‌ها ارسال خواهد شد.
برپایه این گزارش به منظور نظارت هر چه بهتر بر تشعشع آنتن‌ها و فرهنگ ‌سازی در این خصوص، مواردی نظیر خرید، نصب، راه‌اندازی و پشتیبانی فنی شبکه اندازه‌گیری میدان امواج الکترومغناطیسی در 70 نقطه از شهر تهران و شناسنامه‌ دار ساختن دکل‌ها نیز در حال اجرا است.
پیش از این « احمد چلداوی » عضو هیات علمی و مسئول آزمایشگاه « بررسی اثر امواج الکترومغناطیسی بر بدن » دانشگاه علم و صنعت، به ایرنا گفته بود: تاکنون ثابت نشده است تشعشعات آنتن های بی.تی.اس عامل ایجاد سرطان باشد.
آنتن های تلفن همراه (بی.تی.اس-BTS) با توجه به افزایش کاربران تلفن همراه در کشور نصب شده و میزان تشعشع این آنتن ها، همواره دغدغه و نگرانی هایی را برای شهروندان به دنبال داشته است.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.